Hello Guest it is April 25, 2024, 08:51:32 PM

Author Topic: Fotografii  (Read 15848 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fotografii
« on: April 21, 2007, 12:49:10 PM »
Buna !

Gabi, tu si eu sintem pe aici (cel putin la suprafata). Ai fotografii cu piesele pe care le-ai facut pe Taig ?
Eu nu am nimic deocamdata, dar sper ca in citeva ore sa pun citeva cu masina mea de frezat si strungul pe care il am.

Marius 8)
Re: Fotografii
« Reply #1 on: April 21, 2007, 05:47:10 PM »
Noroc Marius,

Imi pare rau nu am nici o foto cu ceva piese. Am dat aparatul si camera unui prieten si a cam uitat sa le aduca. Cu tel mobil nu ies f. bine. Nu am vazut postul tau. ISP-ul meu e de vina. E doar Ro. Daca presedintele minte sau nu se tine de cuvint de ce ar face-o altii. Cind vine camera sau aparatul pun poze sigur.

gabi
Re: Fotografii
« Reply #2 on: April 21, 2007, 07:13:38 PM »
Buna,

Memoria camerei mele este plina acum. Probabil maine voi face citeva pics. Vrei sa vezi masina mea de frezat ? Sau poate servomotoarele pe care vreau sa le instalez?
Let me know.

Marius
Re: Fotografii
« Reply #3 on: April 21, 2007, 07:52:16 PM »
Gabi,

Sa vedem daca poti vedea citeva pics.

Marius
Re: Fotografii
« Reply #4 on: April 22, 2007, 02:55:58 AM »
Hi,

E clar ca fusul orar e o problema. Nice pics even they are slightly moved to the right. Enough with english - este un foum in care poti vb romineste cu cineva. Ce fel de strung este acela? Pare nou. Specificatii? Cit costa?
Ar fi bine sa stabilim o ora aproximativa pt. comunicare. O ora care sa-ti convina si tie si mie. Ce zici?

Gabi
Re: Fotografii
« Reply #5 on: April 22, 2007, 03:00:51 AM »
Hai ca nu am vazut scroll bar-ul de jos (orbu' gainii). Ce fel de drivere sint alea?

Gabi
Re: Fotografii
« Reply #6 on: April 22, 2007, 05:25:50 PM »
Drivers sint fabricate de Motion motors (Parker automation i-a cumparat). Sint facut la comanda (custom made) pentru o companie care produce masini de impachetat. Am fost pe faza cind au vrut sa arunce o masina veche la gunoi ! Am cerut permisie sa i-au motoarele si servos. Norocul prostului ?!
Iutindu-ma pe net am descoperit ca nu este prea greu sa gasesti ce vrei. Greu este sa gasesti cablurile cu conectoarele necesare. Eu le am !
Strungul este aprox 30 ani dar este in conditie foarte buna. Masina de frezat este fabricata in 1984, de asemenea in conditie buna.
Pics sint excelente pe computerul meu. Trebuie sa iau photo editorul si am sa ma joc un pic cu ele.
Problema e ca nu am timp, lucrez aproape zilnic Si azi, Duminica am fost la lucru. TREBUIE BANI !
Glumesc.
In ceeea ce priveste ora care este convenienta pentru amindoi, nu stiu. Programul meu este diferit in fiecare saptamina, aproape in fiecare zi. Nici eu nu-l stiu.
Dar vom comunica aici.
Ce toleranta ai pe Taig? Sint foarte curios. Aproape ca am cumparat un TAIG, dar m-am razgindit. Am cumparat o masina mare. Totusi pentru lucruri delicate nimic nu bate TAIG-ul.
Sa vedem cum merge, poate totusi cumpar unul mai tirziu.

Marius
Re: Fotografii
« Reply #7 on: April 23, 2007, 01:36:46 AM »
Norocul tau. Acolo se "arunca" masini si ai posibilitatea sa-ti iei ce-ti trebuie. Aici nu ai ce sa iei - cind se retehnologizeaza o fabrica masinile sint deja vindute la "smecheri". Ei in majoritatea cazurilor nu stiu ce sa faca cu ele, dar le cumpara (banii trebuie spalati cumva) pt. ca apoi sa le vinda la niste preturi astronomice. Nu exista firme care dezansambleaza masini si care apoi sa vinda piesele componente la un pret acceptabil, si apoi sintem prea saraci sa cumparam lucruri uzate.
Referitor la Taig.
Ma uit pe net de vreo 4 ani la diverse desktop mills si am ajuns la concluzia ca este singura masina cu un raport bun pret/calitate. Exista si masini mai bune, dar pretul ... Din categoria asta (cu un pret mai mare) ar fi: Tormach, Minitech, Max, Sherline, Roland (6500 - 10000 $US). Poti gasi pe eBay (cu putina bafta) oricare din aceste masini. Exista o regula in lumea "masinistilor" - cu masini mari poti face lucruri (piese) mici, invers nu functioneaza. Eu am luat Taig-ul din considerente de pret, dar si pt. ca exista un grup pe Yahoo unde oamenii sint ffff comunicativi si competenti. Orice problema ai intrebi si cineva iti raspunde (nu in toate cazurile raspunsul este usor de pus in aplicare - oamenii aceia traiesc in tari unde achizitia unei piese sau a unui subansamblu nu este o problema). Iti recomand sa gasesti un grup (pe Yahoo, Google or whatever) pt. masinile tale unde sa poti pune intrebari in cazul in care ai nevoie. Alte grupuri fff bune sint: cnczone (pe net) si  CAD_CAM_EDM_DRO (pe Yahoo). In ameble exista "oameni si masinile lor" (care nu sint zburatoare) fascinante.
Tolerante.
Acum dupa reglaje Taig-ul are un backlash (masurat cu comparatorul - dial indicator) de x=0.08 mm, y=0.04mm, z=0.9 mm (acesasta axa nu are surubul - nut-ul reglabil - anularea backlash-ului se face din greutatea motorului de antrenare). Toate aceste tolerante sint preluate de MAch3, dar cu sacrificiul vitezei. Art propietarul ArtSoft este un tip extraordinar (sincer nu am vazut pe cineva atit de dedicat niciodata). Daca nu ai Mach3 inca (desi ma indoiesc, altfel nu ai fi aici) achizitioneaza-l imediat. Pt. strung si nu numai noul LazyCam Pro este cred ce-a mai ieftina si profesionista varianta. Depinde ce vrei sa faci si in ce cadenta. Am un prieten care si-a acumparat un VMC HAAS (a costat 120.000 $US), dar masina este uimitoare. Eu lucrez acasa in apartament (si asta a fost un considerent in achizitionare - zgomotul si consumul energetic, alimentarea la reteaua electrica casnica, lipsa necesitatii unei alimentari la 380 V). In viitor (cum am mai spus) vreau sa pun ballscrews, dar costa bani si asta nu e singura problema (achizitia este cea mai mare problema). Sper sa pot pleca citeva zile in Germania sa-mi pot cumpara ce am nevoie.

Cam atit
Gabi.
Spor la treaba.
Hai ca am reusit sa scriu o mica nuvela. Sper sa nu plictisesc.

P.S.
Parca mai era cineva din Canada - nu l-am mai vazut
Hei, esti pe acolo - da un semn !!!     
Re: Fotografii
« Reply #8 on: April 23, 2007, 06:06:47 PM »
Norocul a  fost pentru ca am fost acolo. Companiile mari nu te lasa sa iei aproape nimic. Totul se taie (distruge) si se vinde la pretul pietei de metal uzat. Cine stie cind si unde se arunca si, cel mai important, la care companie de fier vechi merge are o sansa. Eu am vrut sa cumpar ceva de la fier vechi si NIMENI si a vrut sa vinda nimic. De ce ? Nu stiu.
Sint inregistrat la mai multe grupuri (printre care si cele mentionate de tine) si pot sa iti spun ca ca sint citiva tipi care asa si-au construit masinile fascinante. Dar baietii stiu cum merg treburile. Pe mine ma interereasza sa imi fac freza CNC si de acolo vom merge mai departe.
Spui ca prietenul tau a achizitionat un HAAS VMC.Pretul mi se pare ridicat. Ce model este ?
Dupa toate cautarile mele de pe net, daca m-ar da banii afara din casa, eu as investi in Hermle (scumpa pe standardurile americane/canadiene )www.hermlemachine.com  A doua optiune ar fi Mazak (destul de scumpa ). A treia ar fi HAAS (rezonabila dar si tolerantele/reglajele sint la fel).
Si eu am un prieten (din tara) care are un machine shop aiaci. Am discutat cu el despre MAch 3 si mi-a spus ca el nu are timp sa faca troubleshooting si asa mai departe. De asemenea mai cunosc citiva tipi care au machine shop. Doi se lauda ca fac bani (whatever that means), ceilalti sint cam tacuti.
Oricum aici este metalitatea asa : vrei sa deschizi o afacere, te duci la banca si ceri bani. Majoritatea cazurilor sint aprobate. Si dupa aceea PLATESTI. BIG TIME ! Eu nu inteleg cum cineva poate sa mearga la licitatie si sa cumpere o masina uzata (noua ar costa cam Can$ 60,000 ) cu Can$20,000. Eu as fi luat-o cu Can$ 6,000 - 8,000 de la un shop mai mic sau de la licitatiile mici unde oamenii nu prea au bani.
Am scapat o masina CNC cu Can$1,000. I-am spus la tipul ca eu as fi platit CAn$3,000 FARA SA O VAD.
Oricum e dusa acum.

Problema mea este ca nu prea am timp (familie, servici etc.)
As fi bucuros sa am pe cineva care sa imi lege servos to motors si computerul la servos. Asta ma roade.
Stiu ca am good controlers and servos. Dar incet le voi face.


Marius
Re: Fotografii
« Reply #9 on: April 24, 2007, 04:01:37 AM »
Masina este un Haas VMC VM-2 si este noua. Nu stiu cit costa la voi, dar aici cu toate taxele atit a platit. De ce nu postezi o intrebare in CCED. E imposibil sa nu fie cineva in zona ta care sa fie dispus sa te ajute la retrofiting. Dan Mauch este un tip care face d'astea http://s120220635.onlinehome.us/, poate iei legatura cu el. Acolo lumea nu spune ce face, aici nu are ce sa spuna pt. in afara de magarii si gainarii nimeni nu face nimic. Legat de banca - am un imprumut si ma chinui tare sa-l achit. Nu voi mai lua bani de la banca in viata mea. In Ro bancile sint niste camatari oficiali. Cu un camatar (persoana fizica) te mai intelegi, dar cu bancile no way. Ca un exemplu - imprumuta bani (franci elvetieni) de afara cu 3.2 % dobinda pe an si ii vind (prin credite de tot felul) cu 8-10% pe an. La asemenea marje e normal sa aiba sedii luxoase, masini (de servici) de mori incet si salarii cu mult peste medie. Ce e frumos e ca raporteaza si profit - de unde nene ca ei nu investesc ca afara in portofolii sau in afaceri - ei doar dau bani fraierilor care nu au minte (myself included) si se duc la ei.
Pt. achizitia de masini SH numai eBay, desi e riscant. De aceea cei care-si cumpara masini le achizitioneaza noi si in cele mai multe cazuri de la dealer-i (au garantie, postagarantie and so on), dar platesc pretul cerut de acestia (comisionele la vinzare sint f mari). Se merge in general pe principiul - vind 1,2 pe an, dar m-am scos. Suport, destul de greu - sint totusi putini care intradevar se pricep si atunci incepi sa devii autodidact - cauti grupuri la greu si postezi intrebari la care orice dealer (tehnic) ar trebui sa-ti raspunde, dar al noi nu stie. Treaba merge cam asa - achizitie masina (bani - banca - big ********* sau buzunarul propriu), garantie (ai ghinion si nu se intimpla nimic ai pus-o cind se intimpla dupa garantie platesti nene), postgarantie (ce are masina - stai sa dam mail la producator - fa asta - tot nu merge - stai sa mai dam un mail and so on). Cind sint banii personali asta e - pierzi doar clienti si imagine, dar cin sint banii BANCII esti in rahat pina la git pt in mod sigur ai garantat imprumutul cu casa in care stai (uitasem bancile in RO nu accepta afacerea sau masina gaj only imobiliare si aici fara terenuri).
Despre Mach3 cred ca este aproape de versiunea lock down si mai cred (sint convins) ca este cea mai ieftina solutie pt un DYI-ist. Ca o paranteza prietenul meu a platit 12000 $US numai pt soft (cred ca acesta venea inclus in pretul masinii, dar in RO...). Dealerii auto de ex. vind masinile fara trusa de prim ajutor (aceasta vine cu masina - inclusa in pret), dar dupa noile legi nu ai voie sa circuli fara trusa de prim ajutor (normal pina aici) si atunci platesti 40 Euro fara TVA si mai cumperi odata trusa (ideea e ca unde ai dat 10000 - ... Euro pe masina ce ma conteaza 47.6 Euro cu TVA - value added tax)


Asta e
Gabi
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
Spor la treaba