Hello Guest it is April 25, 2024, 06:17:50 PM

Author Topic: Fotografii  (Read 15847 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Re: Fotografii
« Reply #10 on: April 24, 2007, 10:21:09 PM »
Gabi,

Am sa ma interesez cit costa un HAAS. Acum sint si eu curious.
Pe Dan Mauch l-am contactat in urma cu un an. Mi-a raspuns pe scurt (chiar scurt) si mi-a vorbit de STEPPERS pe cind eu am SERVOS. Asta e, unde dai si unde crapa. Stius ca tipul este supplier si ca este f. bun. Dar mie mi-a picat cam rau raspunsul lui. Oricum pe acest forum Art a deschis o discutie sub Table Routers sau asa ceva. Tipul explica exact asa cum pot intelege eu ce vreau. Asat lipsea (dar nu chiar) : BREAD BOARD. Asta nu am inteles pina acum. Daca vrei iti pun linkul.
Imi pare rau pentru experienta ta cu bancile. Dar ca si o consolare, si aici este mai rau (cred eu). De ce ?
Pentru ca oamenii au venituri mai mari si puterea de cumparare este relativ mare. Sintem f. rasfatati aici in Nord America. Eu incerc sa imi mentin o minte deschisa. In fiecare zi imi numar binecuvintarile (cum spune englezul). Stiu aproximativ cum este acasa cu bancile. Si aici creditele sint la fel pentru afaceri 8-12% (depinde daca pui casa la colateral sau nu). Majoritatea bancilor vor casa (atunci procentajul este mai mic) si fraierii accepta. Daca merge afacerea e OK, daca nu e timpul sa te muti, iar casa este de vinzare. Si aici loans managers cistiga peste Can$120,000/an. Nu e rau mai ales ca stai de vorba si semnezi hirtii.
Dar iaci in Nord America mai este un element care (cred eu) dauneaza afacerilor : asigurarea. Aici te rup baietii. La casa, la masina, la afaceri, la imprumuturi (ipotecare,credit cards, flight tickets etc. etc.) Multi nu iau in considerare asa ceva si asta ii afecteaza puternic.
Ce vrei sa spui ca Mach 3 este aproape de "lock down" ? Vrei sa spui "final" ?
Poanta cu masina au incercat-o si cu mine aici in Canada. Mi-au spus ca Honda Civic nu vine din fabrica cu presuri (carpet) si stereo (radio). Sa o creada ei ! Asemena practici au disparut la Honda si Toyota. Manufacturer nu le da voie dealerilor sa faca asa ceva. Nu stiu cu celelalte marci.
Gabi, romana mea este cam ciudata (cel putin pentru mine). Eu folosesc in exclusivitate limba engleza din cauza convenientei (translate back and forth).Nu am scris atita in limba romana de peste 15 ani.
Spune-mi daca ceva nu este in regula (gramatical si lingvistic).


Marius
"Am scapat de iarna in sfirsit!"
Re: Fotografii
« Reply #11 on: April 25, 2007, 02:05:00 AM »
Despre Haas. Am auzit ca exista o versiune la 35000$US. Nu am verificat.
Consulta lista membrilor din Mach3 group - e imposibil sa nu gasesti pe cineva sa te ajute. Posteaza o cerere in grup si sigur cineva o sa te ajute (am mai vazut asta).

De acord cu tine (privitor la banci), dar daca faci niste calcule (putere de cumparare vs. dobinzi) ajungi la concluzia ca aici (in RO) e japca pe fata. Treaba cu asigurarile a devenit si aici o obisnuinta (numai ca se cam uita despre ea - la momentul contractarii creditului). 

Cred ca Art a spus intr-un mail ca Mach3 se apropie de versiunea lock down (varianta finala - fara bug-uri) care propabil va fi updatat 1-2 pe an. Focusul va fi pe Quantum.

E adevarat ca scrii cam cuidat, dar pt unul care e plecat de 15 ani nu e rau (am vazut persoane care dupa 2-3 ani nu mai stiau sa scrie). Oricum romina ta e mult mai buna decit engleza mea ;D.

Spor la treba
Gabi
Re: Fotografii
« Reply #12 on: April 25, 2007, 04:32:54 PM »
Am sa cer ajutor (mai tirziu) pe lista de Mach. ???
Ce este Quantum ?
Multumesc pentru complimente. M-am uitat peste posturile mele si am gasit greseli ortografice cu duiumul. Nu mi-am verificat nimic inainte de post. Am copilul care ma intreaba constant ceva, vrea ceva sau daca nu , atunci suna telefonul etc. etc. Traim o viata destul de stresanta, asta e sigur.
Engleza o vei invata bine daca traiesti intr-o tara de limba engleza.
Eu sint plecat de 18 ani, in Canada de 17 ani.
Daca nu te deranjeaza, in ce an te-ai nascut ? Am impresia ca sintem de aceeasi virsta. A copii cumva ?
Cum le balansezi pe toate (munca, afaceri, familie, Mach 3 etc) ?

Numai bine,

Marius
Re: Fotografii
« Reply #13 on: April 27, 2007, 10:55:28 PM »
Gabi,

Scuze am descoperit ce este Quantum. Ar fi trebui sa citesc un pic mai mult. ::)

Marius