Hello Guest it is March 28, 2024, 05:28:51 AM

Author Topic: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !  (Read 40784 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« on: April 21, 2007, 03:08:13 AM »
Dragi Romani!

As fi curious citi de ai nostrii de origine din Romania citesc si contribuie in acest forum !
Numai daca raspundeti acestui post este de ajuns.
Un "user name" si locatia aproximativa (tara de resedinta) pentru si cei ce citesc aici sa isi faca o idee de pe unde sintem.
Sint sigur ca sintem citiva interesati de masini CNC.
Ok, voi sparge gheata.
Ma numesc Marius si in prezent traiesc in Canada. Ma intereseaza cum sa imi costruiesc piese fara ca sa explic cuiva "de ce si pentru ce". Timpul este bani (multi, as adauga). Iar o masina mare ca si a mea tip CNC noua este aprox. Can$ 10000. Nu am bugetul asa de mare si de aceea sint aici. Ca sa invat de la altii si altii de la mine.

Sa speram ca ne vom aduna aici sa impartasim experientele bune si rele. :D

Marius
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #1 on: April 21, 2007, 12:45:53 PM »
Buna !

Vreau sa corectez postul meu.
As fi curious sa aflu citi vorbitori de limba romana sint pe aici. Initial am spus "citi de ai nostrii". A fost o greseala. Am intilnit destui oameni care sint de alta origine (italieni, germani, francezi precum si africani) care vorbeau o romana fluenta. Ce sa va spun, este o lume mica si plina de surprize.

Marius
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #2 on: January 17, 2010, 04:17:22 PM »
salut!
ma numesc arthur si locuiesc in germania - am o freza tip portal de 520mm x 300 mm . cu motoare pas cu pas de 3,1Nm - care este inca in constructie mai bine zis partea electrica nu e chiar gata. vreau sa folosesc sofware-ul mach 3 - fiind incepator sper sa gasesc aici ajutor.

ps. românii ori si unde cresc   ;)
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #3 on: January 27, 2010, 04:25:59 AM »
Salut Marius,

Astept pozele si mai multe informatii de la tine, ca sa te pot ajuta, atat cat stiu si eu si poate mai contribuie si alti cititori cu unele sfaturi si ideii.
Si eu progresez lent dar sigur, am construit servodriverele (tip UHU), ieri am primit motoarele, astazi am primit  si restul de piese (suruburi cu bile, MPG,.....). Cat de curand o sa postez cateva poze cu masina pe care vreau sa o modific.   

Cu respect Moraru Daniel.
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #4 on: January 30, 2010, 03:25:27 PM »
Dragi Romani!

A
Sa speram ca ne vom aduna aici sa impartasim experientele bune si rele. :D

Marius

salut sunt Belo, locuiesc in Sibiu Romania
si eu am in costructie o freza cnc, si un portal cnc, primul cu motoare de 6,3Nm iar aldoilea cu 2 mot de 3Nm si Z cu mot de 1,85Nm. sunt interesat de tot ce tine de softul Mach3 sper sa ne ajutam reciproc
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #5 on: January 30, 2010, 03:38:06 PM »
Servus Belo,

Bine ai venit printre noi.

Daniel.
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #6 on: April 28, 2010, 04:47:27 PM »
Salut Marius,


Aici sunt câteva poze cu viitoarea freză CNC , transformată dintr-o maşină de gravat manuală (pantograf).
Tu în ce fază eşti cu proiectul tău?

îţi doresc succes şi să auzim numai de bine.

Moraru Daniel.
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #7 on: April 28, 2010, 05:02:20 PM »
Restul de poze
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #8 on: April 28, 2010, 05:03:44 PM »
Şi ultima poză
Re: Hai sa dam mina cu mina cei cu inima Romana !
« Reply #9 on: December 11, 2010, 11:44:22 AM »
salut baieti,sunt Comi,sunt din Valcea Romania,imi place sa vad oameni pasionati(mai ales romani)de cnc.Eu am reusit sa fac un cnc si pot spune pentru cei ce nu au reusit inca,sa persevereze;nimic nu se compara cu senzatia care ti-o dau motoarele cand se pun in miscare si iti dau o "tura"pe care "i-ai spus"tu calculatorului sa o faca.