Hello Guest it is April 26, 2024, 04:53:43 AM

Author Topic: Servomotoare  (Read 10018 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Servomotoare
« on: May 10, 2007, 12:55:03 AM »
Buna baieti !

Bucurie mare vinerea trecuta ! :)
Am legat servomotoarele cu amplificatoarele de tensiune si se rotesc in ambele directii. Pot sa spun ca ma fost bucuros. Din lipsa de timp nu am fost pe aici.
Am fost ocupat cu gasitul unei cutii metalice in care sa pun servo amplificatoarele. Am ramas un pic uimit din cauza ca tensiunea de alimentare la servo amplificator este de 110 Volti AC. Servomotoarele sint trifazice nu monofazice. Prima data cind vad asta.
Oricum va voi tine la curent cu noutatile.

Marius
Re: Servomotoare
« Reply #1 on: May 10, 2007, 01:41:17 AM »
Felicitari pt. primul pas. Go, Go, Go.....
Re: Servomotoare
« Reply #2 on: May 10, 2007, 01:49:06 AM »
Astept  sa vad ce spune Zoli.
Sint curios sa aflu ce masina are sau vrea sa construiasca.
Despre tine acum: ai spus ca vrei sa pui suruburi cu bile in Taig ?

Marius
Re: Servomotoare
« Reply #3 on: May 10, 2007, 01:58:04 AM »
Da, dar e mai greu sa le gasesc in Ro, ca sa nu mai vb de preturi. Am citeva idei, dar pt punerea lor in aplicare tb o freza mare, un frezor bun, un pret acceptabil pe lucrare si bineinteles suruburile cu piulite, cu placi, cu tot tacimul.

Daca nu e cu suparare, ce dracu faci la ora asta pe net, cred ca e 3 sau 4 la voi :D?

Gabi
Re: Servomotoare
« Reply #4 on: May 10, 2007, 11:29:46 AM »
Da-mi dimensiunile la suruburile cu bile. Sa vad ce pot face in privinta preturilor. Cateodata preturile sant de pomana. (Hei, cum scrii tu "cateodata" sau "citeodata " )?
Freza mare=bani multi !
Frezor bun=bani multi !
Aici oamenii calificati si BUNI sant (sau "sint", cum, este corect, spune-mi) greu de gasit.

Nu e cu suparare de loc. Atunci am venit de la lucru. Mesajele vin inapoi destul de greu, asa ca m-am dus la pat.

Marius
Re: Servomotoare
« Reply #5 on: May 11, 2007, 12:59:53 PM »
Salut Marius,

Referitor la suruburi - dimensiunile aproximative (dimensiunile sint conditionate de marimea lagarelor de capat) ar fi 450 mm - 3 buc cu piulitele aferente.
Datele de miscare pt Taig sint:
Travel in X axis 12 in. (Model 2019)
Travel in Y axis 5.5 in
Travel in Z axis 6.0 in
Ideea e ca vreau sa montez lagare de sustinere si la capatul suruburilor (axelor) pt a creste eficienta si protectia. Pt axa Y trebuie sa fac o bucsa care sa fie de marimea lagarului de pe axa aferenta + lagarul pt axa Z apoi trebuie sa fac o placa de aceeasi marime (grosime) pe care sa fie montat spindelul pt. a nu pierde din distanta de miscare. Pt. axa X este mai usor. Apoi trebuie fabricate placile pe care se prind suruburile si rulmentii lor + cuplele aferente (o sa optez pt. cuple Oldham). E aproape construit din nou micul Taig, dar pt precizie asta e. Nu in ultimul rind as dori sa schimb controller-ul (acum am un Xlotex) cu un Gecko (am vazut driver-erele lui Mariss la treaba).Microstepp-ingul este de-a dreaptul uimitor pt viteze, forte, curent absorbit de motoare si reduce considerabil inclazirea lor. Poate mai tirziu servo... dar asta mai tirziu. Modificarea as dori sa o fac anul acesta - daca-mi iese...     
Referitor la modalitatea de scriere - aici s-au gasit unii care sa modifice diverse in limba asta care e si asa destul de greu de invatat pt. un strain si pt. un roman. S-a ajuns la concluzia ca se poate scrie in ambele moduri pina cind peste citeva generatii se va pierde scrierea veche. Sint multe tembelii care au aparut - niciO scris intr-un cuvint si multe altele. Nu-ti face griji la felul cum scrii - important este sa scrii corect gramatical nu neaparat fancy.

Gabi
"Traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul" 
Re: Servomotoare
« Reply #6 on: May 26, 2007, 04:55:55 PM »
Buna,

Am postat pe cnczone si pe vectric cateva poze cu masinile mele si cateva piese - incercari.

Zoli
Re: Servomotoare
« Reply #7 on: May 26, 2007, 05:19:53 PM »
Salut Zoli,

Niste link-uri se poate?

Gabi