Hello Guest it is March 29, 2024, 07:17:35 AM

Author Topic: Masina de frezat  (Read 10485 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Masina de frezat
« on: April 21, 2007, 08:19:52 PM »
Buna !

Aceasta este masina de frezat pe care intentionz sa o modific.
Veti vedea pozele de controlers si servos.
Idei cum sa putem totul laolalta ?

Marius
« Last Edit: December 11, 2009, 06:34:37 PM by happymarius »
Re: Masina de frezat
« Reply #1 on: December 01, 2009, 02:53:34 PM »
 ma numesc ionica...si locuesc in canada BC....  salut eu am  fabricat deja una pentru lucrat lemnul,deja functioneaza am sa-ti trimit ceva poze este facuta in general cu materiale chinezesti  este mai eftin ceia ce vad ca ai cumparat tu este ceva cam diferit este ceva mai industrial pare sa fie  ceva mai bun dar probabil si mai greu de facut conectiile si mai ales ca  am inpresia ca-ti trebuie soft vare industrial..eu lucrez cu mach3 gratis nu are prae multe linii de cod dar e ok pentru moment....deabia invat.
Re: Masina de frezat
« Reply #2 on: December 07, 2009, 03:45:36 PM »
Buna Ionica !

Poti sa imi trimiti a private message ? sau email ?

Multumesc,

Marius
Re: Masina de frezat
« Reply #3 on: December 11, 2009, 08:34:41 AM »
Buna,

Depinde cum vrei sa comanzi ''servodrivere-le'', cu ajutorul PC-ului, sau cu o unitate dedicata.

Daca ''servodrivere-le'' au intrari de ''step and dir'' se pot lega, prin inermediul unei interfete (breakout board ) , la portul paralel al PC-ului.
Daca  ''servodrivere-le'' sunt comandate in tensiune +/-10v atunci ai nevoie de un convertor, care converteste "trenul" de impulsuri trimis de PC in tensiunea de lucru +/-10v.

Si eu lucrez la modificarea unei masini de scris (pantograf) intr-o freza CNC.

Iti doresc succes si sper sa colaboram (prin ideii si poze).

Moraru Daniel
Re: Masina de frezat
« Reply #4 on: December 11, 2009, 10:12:24 AM »
Buna !

Daniel, imi pare rau ca nu am raspuns la timp postului tau. Nu am observat posturile. In viitor am sa fiu mai atent.
"Servodrive" sint de tipul "step and direction" dar cred ca sint in acelasi timp folosesc +10/-10 V.
Am sa verific si am sa va tin la curent.

Ionica, multumesc pentru poze. Arata bine. Se pare ca ai mult loc de lucru in atelier/garaj. Eu nu am asa de mult. As vrea sa stiu cum controlezi masina ? Ce fel motoare, board etc folosesti ? Cum le-ai legat (asta este dilema mea ) ? Poti sa postezi o schema electrica ? S-au sa imi trmiti un email ?

Multumesc,

Marius
Re: Masina de frezat
« Reply #5 on: December 11, 2009, 02:39:27 PM »
Marius,

Ce servodrivere ai (ce marca)?
Sar putea sa te ajut cu legaturile electrice, in principiu sunt usor de realizat.
Focalizeaza, te rog, un servodriver (fa o poza de aproape) si a uni motor.

Daca accepta step and direction este mai simplu sa folosesti un PC pentru comanda, impreuna cu breakout board cu ajutorul portului paralel, si bineinteles, cu MACH3 pentru a comanda  servodriver-ele. Este un mediu foarte usor de folosit si cu multe posibilitati.

Cu respect Moraru Daniel.